V ČEM KLÍČIT LUŠTĚNINY A SEMÍNKA


V ČEM KLÍČIT:
Stanoviště pro klíčení může být v podstatě kdekoli. Stačí světlo a závětří, tedy místo bez průvanu a teplotních změn. Možností, jak si vypěstovat nejčerstvější zeleninu, je několik.

– V SILONOVÉM SÍTU A ODKAPÁVACÍ MISCE
Dlouhou dobu jsem takto klíčil luštěniny. Snadno je proplachujete, nadbytečná voda volně odteče a pokud vše zakryjete průhledným poklopem či poklicí, určitě se vám klíčení vydaří.

– NA KERAMICKÉM TALÍŘI
Maličká semínka vojtěšky a další drobotinu klíčím na keramickém talíři bez politury (klasická miska pod květináč). Ten má totiž schopnost nasávat vodu a udržovat tak dobré mikroklima pro život semínek. K tomu už stačí jen rozprašovač a průsvitný poklop udržující stálou teplotu a chránící výhonky před průvanem.

– VE SKLENICÍCH A PET LAHVÍCH
Větší množství zrnin a luštěnin naklíčíte celkem snadno s pomocí průsvitných nádob. Stačí, když do běžné “petky” na jedné straně naděláte otvory, aby po pravidelném proplachování
snadno odtekla voda. Používám i běžné zavařovací láhve s proděravělým víčkem. Existují praktická plastová sítka, která na zavařovačky prostě našroubujete.

– V NAKLIČOVACÍCH MISKÁCH
Dnes se již dají koupit k tomu účelu upravené nádoby s odvodňovacími drážkami. Lze je skládat na sebe a souběžně si pěstovat několik druhů zázračné zeleninky.

– NA VRSTVĚ BUNIČINY NEBO VATY
Do měkkého průběžně vlhčeného podkladu semínka zarůstají, a po několika dnech sestřiháváme jejich výhonky.