Sýrový koláč

Recept na úžasný bezlepkový koláč s pórkem.

Náročnost
Cena
čas45 minut

Jeden z důkazů, jak snadno lze v kuchyni opravdu čarovat.

Postup přípravy

  • Ve slupce vařené brambory oloupejte a na hrubo nastrouhejte. Přidejte k nim ostatní suroviny určené na těsto, a vše, včetně strouhaného sýra, rychle smíchejte na stejnorodou hmotu. Roztlačte ji do vymaštěné zapékací nádoby či pekáčku. Snažte se o stejnoměrnou vrstvu a zároveň si vytvořte vyšší okraje, protože náplň do koláče bude řídká.
  • V troubě předehřáté na 160 stupňů nechte koláč asi 20 minut předpékat.
  • Mezitím si připravte náplň. Na olivovém oleji osmahněte pokrájenou cibuli, když zesklovatí, přidejte slaninu nakrájenou na tenké nitky. Když slanina zavoní, vložte pórek řezaný na proužky, přilijte trochu mléka, osolte a nechte kratičce vše zadusit. Máte-li možnost, přidejte trochu zelených bylinek, nebo použijte suché provensálské. Do mírně zchladlé směsi vmíchejte vejce, kysanou smetanu a nastrouhaný sýr.
  • Náplň pak vlijte na předpečený koláč a dopékejte vše při teplotě 160 stupňů 10 - 15 minut. To, že je koláč hotový, poznáte podle toho, že náplň lehce ztuhne. Část sýra můžete nasypat až před koncem pečení na povrch a nechat ho rozpéci. Podávejte s libovolným salátem a radostí.

Suroviny

600 gvařené oloupané brambory
100 gsýrgouda
2vejce
bramborový škrobvrchovatá lžíce
muškátový květ
sůl
60 gkukuřičná krupicepolenta
NA NÁPLŇ:
50 gcibule
100 gslanina
100 gsýr dle chuti
120 gpórek
150 mlmléko
provensálské bylinky
3vejce
150 gkysaná smetana