Salát z naklíčených semínek

Vitaminová bomba z naklíčených luštěnin a semínek.

Náročnost
Cena
čas15 minut

Podle jednotlivých druhů mají naklíčená semínka i výhonky specifickou chuť a také vůni. Třeba ředkvička a řeřicha jsou lehce peprné, luštěniny bývají nasládlé, a tak podobně. Svůj charakter mění i tepelnou úpravou, a tak je nejlepší najít si vlastní způsob, který vám bude nejvíc vyhovovat. Klíčení semínek a luštěnin jsem věnoval několik stránek své kuchařky - Kuchařské čarování Petra Stupky 3 - Pro Vaše zdraví.

Postup přípravy

  • Podle možností a chuti kombinujte buď kupovaná, nebo po domácku naklíčená semínka čočky, vojtěšky, řeřichy, výhonky červené řepy a jiné.
  • KLÍČENÍ ŘEŘICHY: Předem se nemáčí, jen se průběžně rosí alespoň dvakrát denně. Nejlepší způsob je na keramickém, neglazovaném talíři pod průsvitným poklopem. Naklíčená je již druhý den, ale zpravidla se čeká 5 až 7 dnů na výhonky. Propláchnuté je konzumujte i s cennými kořínky.
  • KLÍČENÍ ČOČKY: Namáčejte 8 až 12 hodin. 1 až 2 dny nechte klíčit na sítu nebo ve sklenici, průběžně proplachujte 3 × denně - přibude až 6 ×. Snadno můžete nechat klíčky povyrůst po dobu dalších pěti dnů na delší výhonky s prvními lístky.
  • KLÍČENÍ VOJTĚŠKY: Prodávaná jako alfa-alfa. Její klíčení je komplikované a nejlepší je, podle mého názoru, keramický neglazovaný talíř či miska (pod květináč). Namáčejte ji 4 až 6 hodin a pak maličká semínka rozprostřete na keramický talíř a pravidelně, určitě 4 × za den zaroste rozprašovačem. Semínka nesmí uschnout a nesmí plavat ve vodě. Klíčí už druhý den, ale v tomto případě je lepší počkat 3 až 5 dnů na výhonky, tedy až se porost zazelená.
  • Naklíčená semínka či luštěniny stačí je důkladně propláchnout, nechat okapat a poté je připravit na stůl spolu s dresinkem namíchaným z kysané smetany, medu, bylinkové soli a limetkové či citronové šťávy. Salát pochopitelně můžete doplnit listovou zeleninou (ledový salát, baby špenát, rukola, polníček a podobně).

Suroviny

500 gnaklíčená semínka a výhonky
200 mlkysaná smetana
bylinková sůl
limetková šťáva
1 lžícemed